DUYURULAR
İkinci şubemizi hizmetinize sunmuş bulunmaktan mutluluk duyuyoruz.


Gelişen teknolojide son nokta: Dünya ile aynı anda Bakü'de.Göz kusurlarını düzeltmek için kullanılan laser tekniğinde, şimdi yepyeni bir teknoloji olan IntraLase LASIK uygulanarak, hastaların daha avantajlı tedavi olması sağlanıyor...
Göz Hastalıkları > Refraktif Cerrahi > Astigmatik Keratotomi

Astigmat Ne Demektir ?
Astigmat, uzak ve yakın görmeyi bozan kırma kusurudur. Gözümüzün en ön tabakası olan korneada şekil bozukluğu olmasından kaynaklanabilir.

 

Astigmat Nasıl Tedavi Edilir?
Astigmatın tedavisinde kullanılan gözlük ve kontakt lens gibi cerrahi olmayan yöntemler özellikle ileri derecede numaraları olan hastalar için yetersiz kalmaktadır. Bu yöntemler ile çoğunlukla kaliteli görme düzeyi elde edilemez, ya da kullanım sıkıntılı olabilir.Cerrahi tedaviler arasında ilk sırada excimer laser tedavisi yer almaktadır. Ancak her gözün yapısı laser tedavisine uygun olmayabilir.Excimer Laser tedavisine uygun olmayan gözler için alternatif olarak geliştirilen yöntemlerden birisi de astigmatik keratotomi adı verilen yöntemdir.

Astigmatik Keratotomi Nasıl Uygulanır?
Oldukça kısa süren, basit bir işlemdir. Steril ameliyathane şartlarında uygulanır. Gözümüzün kornea tabakasına ufak çizgi şeklinde kesiler uygulanır.Bu kesiler özel bir alet kullanılarak yapılır. Kesinin uzunluğu ve derinliğini belirlerken, her astigmat derecesine göre önceden belirlenen nomogramlardan yararlanılır.

 

Tedavisi Sonrasında Astigmat Tamamen Tedavi Edilebilir mi?
Bu tedavi yaklaşık 4 dereceye kadar olan astigmatlarda başarılıdır. Tedavi sonrasında amaçlanan durum astigmatın gerilemesidir. Bazen ikinci seans uygulama gerekebilir veya korneanın yapısı uygunsa excimer laser ile kalan astigmat tedavi edilebilir.