DUYURULAR
İkinci şubemizi hizmetinize sunmuş bulunmaktan mutluluk duyuyoruz.


Gelişen teknolojide son nokta: Dünya ile aynı anda Bakü'de.Göz kusurlarını düzeltmek için kullanılan laser tekniğinde, şimdi yepyeni bir teknoloji olan IntraLase LASIK uygulanarak, hastaların daha avantajlı tedavi olması sağlanıyor...
Göz Hastalıkları > Refraktif Cerrahi >Clear Lens

CLEAR LENS EKSTRAKSİYONU VE GÖZ İÇİ LENS YERLEŞTİRİLMESİ

Refraktif lens değişimi ne demektir?
Gözümüzün içindeki mevcut kendi doğal lensimizin çıkarılarak, yerine ince bir merceğin yerleştirilmesidir. Özgümüzün içindeki mevcut olan doğal lensimizin yerine yerleştirilen mercek, sizin gözlük kullanma gereksiminizi ortadan kaldırılarak dereceye göre ayarlanmaktadır. Hayat boyunca gözünüzde güvenli olarak kalan bu lenslerin gün içinde kontakt lens gibi takıp çıkarılması, özel bakımı yada gözde bu lenslerin hissedilmesi kesinlikle söz konusu değildir.

Refraktif lens değişimi kimlere uygulanır?
Miyop,hipermetrop ve astigmatizme gibi kırma kusurlarını düzeltmek için günümüzde bir çok tedavi yöntemi uygulanmaktadır.  Bunlar arasında excimer laser (LASİK, LASEK, PRK) astigmatik keratomi, refraktif lens değişimi, intrekorneal halka uygulanması gibi bir çok yöntem sayılabilir. Bu yöntemler arasında en sık çoğunlukla da ilk olarak tercih edilen kullanılan laser tedavisi olarakta bilinen excimer laser (LASIK) yöntemidir. Ancak laser tedavisi için belirli bir yaş düzeyine, ideal bir kornea kalınlığına, kornea haritasına ve belirli bir göz numarasına sahip olmak gerekmektedir. Excimer laser tedavisi her zaman gözünüz için ideal tedavi olmayabilir, bu yüzden bu gözlere özel diğer alternatif tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bunlar arasında en güvenli, kalıcı ve stabil olarak uygulanan tedavi yöntemlerinden biriside refraktif lens değişimi yöntemidir.

Refraktif lens değişimi operasyonu öncesi değerlendirme nasıldır?
Doktorunuz ilk olarak görme düzeyinizi değerlendirerek, gözlük numaralarınızı belirleyecektir. Bu değerlendirme sonrasında göz içine yerleştirilecek merceğin numarasını belirleyen biometri ölçümü alınacaktır. Bu ölçümü alırken, personelimiz gözünüzü damla ile uyuşturduktan sonra sabit olrak karşıya bakmanızı söyleyecektir, dakikalar içinde ve kısa süren işlem sonrasında mercek numaralarınız belirlenecektir.

Refraktif lens değişimi uygulandıktan sonra üzerine laser operasyonu olmamda sakınca var mıdır?
Refraktif lens değişimi operasyonu sonrasında laser operasyonu olunmasında hiçbir sakınca yoktur.

Refraktif lens değişimi sonrasında katarakt operasyonu gerekebilirmi?
Gözünüzdeki kendi doğal merceğiniz alındığı için hayat boyu olarak katarakt operasyonu olma ihtimali kesinlikle yoktur.

Operasyon öncesi nelere dikkat etmem gereklidir?
Operasyondan günler öncesinde aspirin, coumadin vb türevi kan sulandırıcı ilaçlar kesilmelidir. Genel anestezi alacak olan hastalarımız ile anestezi doktorumuz görüşerek açlık süresi hakkında sizi bilgilendireceklerdir. Genellikle tercih edilen lokal anestezidir. Lokal anestezi alacak olan hastalarımızın ise hafif şekilde kahvaltısını yaparak ya da öğününü alarak gelmelerinde sakınca yoktur.

Operasyon nasıl uygulanacaktır?
Operasyona girmeden önce odanızda sakinleştirici ilaç verilecektir. Operasyon lokal anestezi altında uygulanabilmektedir. Yani doktorunuz gözünüzü hareket ettirmemeniz için ve ağrı hissetmemeniz için gözünüzün çevresine uyuşturucu ilaç yapacaktır. Genellikle operasyon süresince ağrı hissedilmez, sadece ufak dokunma hissi olabilir. Lokal anestezi yapılan hastalar uyanık olacağı için doktor ile iletişim kurabilirler.
Gözünüz steril edildikten sonra göz kapaklarınızın açık durmasını sağlayacak ufak bir alet yerleştirilecektir. Operasyon sırasında gözünüzün kornea tabakasından küçük bir kesi yapılır. Fako cihazı ile mevcut lensiniz alınarak, yerine sizi gözlüklerinizden kurtaracak saydam lens yerleştirilir. Gözünüze özel durumlar haricinde dikiş konulmaz.
Operasyon süresi yaklaşık 5-10 dk kadardır.

Operasyon sonrasında neler hissedeceğim?
Ameliyat sonrasında dinlenmeniz için odanıza alıcanacaksınız. Birkaç saat dinlendikten sonra evinize gitmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Operasyon günü gözünüz kapalı olacaktır. Gözünüz kapalı olduğu süre içerisinde ağrı, batma hissi olabilir, normaldir. Ağrı kesici almanızda hiçbir sakınca yoktur. Ameliyattan bir gün sonra tekrar kontrole geleceksiniz ve kullanmanız gereken damlalarınız size tarif edilecektir. Operasyon sonrasında gözünüzde özellikle ilk günler kızarıklı, sulanma, ışığa hassasiyet gelişebilir. Bulanık görme birkaç hafta devam edebilir, gün içinde dalgalı görme, bulanık görme devam edebilir. Damlalarınızı kullandığınızda ilerleyen günlerde bu semptomlar geçecektir. Gözlerinizi kesinlikle bastırarak ovalamayın, ilk günlerde su sabun kaçırmamaya dikkat edin..

Refraktif lens değişimi ameliyatının riskleri nelerdir?
Operasyon sonrasında eskisi gibi gözlüklerinize bağımlı yaşamaktan kurtulacaksınız.
Bu operasyon astigmatı ortadan kaldırmaz, mevcut astigmatınız (derecesi bağlı olarak) azalabilir, artabilir yada değişmeyebilir. Miyop yada hipermetrobunuz göz için yerleştirilen mercek ile tedavi edilecektir. Göz içine yerleştirilecek olan merceğin derecesi operasyon öncesinde yapılan biometri ölçümü ile belirlenmektedir. Her göz derecesi ve yapısı birbirinden farklıdır. Bu yüzden hiçbir doktor gözünüzün 20/20 görme kazanacağı garantisini %100 veremez.
Astigmatın yada miyop-hipermetrobun kalması durumunda ikinci seans excimer laser tedavisi olmanızda sakınca yoktur. Ancak ayrıntılı kornea topografi ve pakimetri gibi ölçümler ile kornea kalınlığı ve haritası değerlendirilerek doktorunuz size bu konuda bilgi verecektir. İleriki hayatınızda katarakt gelişme riskini kesinlikle taşımıyorsunuz.
Nadiren clear lens ekstraksiyonu uygulanan hastalarda da retina dekolmanı gelişmesi söz konusu olabilir, tedavisi mümkün ve oldukça kolay ve kısa sürede uygulanabilir.
Her ameliyatta olabilen enfeksiyon riski vardır, ancak oldukça nadir bir durumdur.
Operasyon sırasında gözünüze yerleştirilen mercek uzak görmenizi netleştirecektir. Operasyon sonrasında yakın gözlük ihtiyacınız olacaktır.
Gözünüze yerleştirilen merceğin arkasında doğal olarak bulunan ince bir zar mevcuttur. Bu zar kapsül olarak adlandırılır. Operasyon sonrasında nadir olarak bu zar kalınlaşabilir ve geçici görme azalmasına neden olabilir. Tedavisi çok kısa ve kolay olan bir durumdur. YAG Laser adı verilen cihaz ile saniyeler içerisinde ışık göndererek tamamen tedavi edilebilen bir durumdur.